Prof. Dr. Mustafa Deniz Yılmaz - KBB Uzmanı / Antalya

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cumartesi / 09:30 - 18:30
İletişim : +90 553 705 3650

Botox Uygulamaları

Botox Nedir ve İlk Ne Zaman Başladı?

Botulismus toksininin seyreltilmiş formu kırışıklıkları oluşturan kasları paralize etmek veya güçsüzleştirmek için kas içine enjekte edilir.

Botulinum toksinleri ilk olarak 1960’ların sonlarında nörolojik hastalıkların tedavisi amacıyla incelenmeye başlandı. Botox ilk olarak, 1989’da göz kası hastalıklarının, 2000’de servikal distoninin tedavisi için FDA onayı aldı. Göz kası hastalıklarının tedavisi sırasında bir yan etki olarak kaşların arasındaki kırışıklıkların yumuşadığı dikkati çekti.

Botox Güvenli Midir?

Nisan 2002’de FDA Botox’un kırışıklıkların şiddetini 120 gün süreyle azalttığı konusunda onay verdi. Botox, en popüler cerrahi olmayan kozmetik prosedürdür.

Hangi Tür Kırışıklıklar Botox'la Tedavi Edilebilir?

Kaşların arasındaki kırışıklıklar, kaz ayağı kırışıklıkları, alın çizgileri ve boyun bantları gibi kas kontraksiyonu sonucu oluşan kırışıklıklar Botox’la güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Botox enjeksiyonu için doktorunuza gittiğinizde sizden çeşitli mimik hareketleri yapmanız istenecek (kaş çatma gibi), böylece enjeksiyon için en iyi bölge ortaya çıkarılacaktır. Enjeksiyon ince bir iğne ile direkt kas içine yapılır.

Botox Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Botoks bir ilaç injeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Çok ince uçlu bir iğneyle injeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz, tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir. Botox, migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlem. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yok, normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

Botox'un Yan Etkisi Var Mıdır?

Botoks'un sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunların hepsi geçici olan şeyler ve ciddiye almaya gerek yoktur. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamaları konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanmasını doğru bulmuyorum. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere, örneğin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks uygulamasını önermiyorum.