Çene Ameliyatından Yarar Görecek Kişiler Kimlerdir ?

İnce yapılı küçük bir çene yüz profilini olumsuz etkilemektedir. Yüz profiline uygun olarak, özellikle de burun göz önünde bulundurularak çene büyütme uygulamaları yapılabilmektedir. Çene implantları ile üst ve alt çene büyütmelerinin yapılması mümkündür. Çene büyütme ile, boynun da estetik olarak düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. İnce çene yapısı, kişinin burnunun daha geniş ve öne doğru daha fazla çıkıntılı görünümüne neden olabilmektedir. Aynı zamanda boyunda dolgunluğa neden olmaktadır. Diğer taraftan, çok çıkıntılı çene yapısı ise burnun çok küçük görülmesine neden olmaktadır.

Çene Ameliyatı Planlaması Nasıl Yapılır ?

Çenenin büyük ya da küçük olması ilk değerlendirmede bir fikir verir. Daha sonraki
aşamalarda ise, ölçümler yapılarak çenenin durumu hakkında ayrıntılı bilgi edinilir.
Çene ile alt dudak arasındaki oluk derinliği normalde alt dudaktan çeneye çizilen hattın 4 mm.

kadar gerisinde olmalıdır. Çene ile boyun arasındaki açı normalde 90 derece kadar olmalıdır. Buna göre boynun sınıflaması yapılmıştır.


Tip I.
Genç normal boyun

Tip II.
Boyunla çene arası bölgede deri ve yağ toplanması
;
Tip III.
Çene ile boyun arasında, deri altında bantların oluşması

Tip IV.
Çenenin normalden daha geride olması


Çene ile birlikte dişlerin de durumu önemlidir. Normalde alt çenedeki dişler ile üst çenedeki dişler arasında belirli bir ilişki vardır. Üst dişler alt dişlerden 1-2 mm. önde ya da aynı seviyede olmalıdır. Alt ya da üst çene dişlerinin bu mesafelerin dışında olması durumunda ayrıntılı değerlendirme yapılması gerekir.

Anestezi Tipi Nedir ?

Çene büyütme ameliyatı lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilmektedir.

Çene Ameliyat'ı İşlemi Nasıldır ?

Ameliyattan sonra yatmaya gerek duyulmaz, ancak 5-6 hafta kadar çenenin travmalara karşı korunması gerekir. Ameliyattan hemen sonra buz uygulanarak şişlik ve morarmalara engel olunmaya çalışılır. Ameliyattan sonraki ilk hafta gülme, konuşma ve çiğneme hareketlerinde ağrı olabilir. Benzer şekilde çene uç kısımlarında uyuşukluk olabilir, ancak bu birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Çene Ameliyat'ı Sonrası Neler Yapılır ?

Ağız içinden veya dışardan yapılan bir kesi ile, gerek vücudun başka yerinden alınacak kemik, gerekirse sentetik materyaller kullanılarak büyütme yapılır. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Sentetik maddeler silikon, medpor ya da benzeri maddelerden oluşmaktadır. Kemik ya da sentetik maddeler çene kemiğine tutturulmaktadır. Ameliyattan sonra 2-3 gün basınçlı bandaj kullanılmaktadır.

Çene Büyütme/Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir ?

Tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, çene ameliyatında da risk ve komplikasyonlar görülebilmektedir. Çene büyütme zor bir uygulama değildir.

Enfeksiyon

Enfeksiyon ilk bir kaç hafta içerisinde görülebilmektedir. Ameliyattan önce birkaç gün antibakteriyel solüsyonlarla gargara yapılarak enfeksiyon görülme ihtimali en aza indirilebilir.
Çenede kan ve serum toplanması:

Ameliyat sonrası dönemde, çene büyütmede çeneye yerleştirilecek materyalin iyi yerleştirilmemesi, ya da iyi yerleştirilmesine rağmen ameliyat sonrası travmaya uğraması sonucu yer değiştirmeye bağlı simetri bozulması görülebilir. Bu durumda yerleştirilen materyalin yerinin yeniden düzeltilmesi gerekebilir.
Çenede duyu kaybı:
İlk günlerde çenede şişlik ve duyu kaybı olacaktır. Dudakta görülecek olan duyu kaybı 2-3 hafta içerisinde normale dönecektir. Eğer uzun süre duyu normale dönmemiş ise, yerleştirilen materyalin inceltilmesi ya da yerinin değiştirilmesi gerekebilir. 3 haftadan fazla süren duyu kaybı durumunda ameliyatı yapan hekimin bilgilendirilmesi gerekir.

Çene büyütülmesinde sentetik ya da biyolojik materyaller kullanılabilir. Çene büyütme ameliyatları estetik burun ameliyatları ile birlikte yapılabilmektedir.