Bademcik Problemi

Çocuklarda Bademciklerin büyümesine bağlı üst solunum yolu tıkanıklığı ve tekrarlayan bademcik iltihapları en sık görülen problemlerdir. Bademcik büyümesi genellikle geniz eti büyümesi ile beraber görülür. Tedavisinde medikal takip gerekirse cerrahi uygulanabilir.

-Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bademcik ameliyatı aşağı-yukarı yarım saat süren hastanın aynı gün içinde taburcu olabildiği basit bir ameliyattır.

-Bademcik Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılır?

Eğer ciddi tıkanıklığa yol açıyorsa 2 yaş itibari ile yapılabilir.

Bademcik  Ameliyatın herhangi bir mevsimi yoktur.

Geniz Eti veya Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Her iki burun deliğimizde büyüyüp küçülerek burun içerisine giren havanın miktarını, sıcaklığını ve nemini ayarlayan yastıkçıklar mevcuttur. Bu yastıkçıkların sürekli büyük kalması burun tıkanıklığına yol açan önemli sebeplerdendir. Özellikle burun alerjisi vb durumlarda sık görülür. Tedavisi radyofrekans,mikrodebridir, cerrahi yöntem gibi teknikliklerle yastıkçığın dış kısmına zarar vermeden küçültülmesidir.

Östaki Tüp Fonksiyon Bozukluğu

Östaki tüpü genizle orta kulak arasında yerleşmiş yutkunma ve esneme sırasında açılarak ortak kulağa hava geçişini sağlayan bir borudur. Bu borunun tıkandığı ya da yeterli açılmadığı durumlarda orta kulaktaki hava emilerek dış kulak yolu ve orta kulak arasında basınç farkı oluşturur bu durum zarın içeriye doğru itilmesine yol açar ve seslerin iletilmesini bozar. Hasta bunu kulakta dolgunluk ve tıkanıklık olarak  hisseder.