Vertigo Nedir?

Genellikle baş dönmesi olarak adlandırılan vertigo; gerçekte olmayan bir hareketin kişi tarafından varmış gibi algılanması ile ortaya çıkan bir hareket yanılsaması hissidir. Kişi kendisinin ve/veya çevresinin hareket ettiğini zanneder. Hareket hissi baş dönmesi veya çevre dönmesi ya da tepetaklak olma hissi şeklindedir. Şiddetli olduğunda bulantı, kusma, kulaklarda dolgunluk, basınç, çınlama ya da yürüme güçlüğü eşlik eder.

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

 • Çift görme
 • Konuşma güçlüğü
 • Baş ağrısı
 • Kol ve bacaklarda güçsüzlük
 • Denge kaybı
 • Bulantı, kusma
 • Terleme,
 • İşitme kaybı
 • Kulakta dolgunluk hissi ve basınç 
 • Kulak Çınlaması
 • Sersemlik Hissi

Vertigonuz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Vertigo gerçekte olmayan bir hareketin kişi tarafından varmış gibi algılanması ile ortaya çıkan bir hareket yanılsaması hissidir. Kişi kendisinin ve/veya çevresinin hareket ettiğini zanneder. 

Vertigoya;

 • Bulantı, kusma, anormal göz hareketleri,sersemlik hissi ve terleme,
 • İşitme kaybı, kulakta dolgunluk ve basınç ve kulak çınlaması,
 • Denge kaybı, görme bozukluğu, yürümede zorlanma ve bilinç değişiklikleri eşlik edebilir.

Vertigoya eşlik eden problemler vertigoya neden olan esas hastalığa göre değişiklikler gösterir.

Vertigo Nedenleri

Vertigo başlıca merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarından dolayı kaynaklanır.

Vertigo Belirtisinin Gözlendiği En Sık Karşılaşılan Denge Rahatsızlıkları

BENİGN PAROKSİSMAL POZİSYONEL VERTİGO (BPPV) (KRİSTAL OYNAMASI):

Halk  arasında kristal oynaması olarak bilinen bppv en sık görülen vestibüler bozukluktur. Vertigonun kulağa bağlı en sık rastlanan nedenidir. Her yaşta görülse de en sık yetişkinlerde gözlenmektedir. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla gözlenmektedir. Hastalar başın açısal hareketleri ile tetiklenen, şiddetli olabilen kısa süreli baş dönmesi ataklarından yakınırlar. BPPV nin tedavisi tanı testleri ile hangi kanalı etkilediği belirlenerek, etkilenen kanala uygun tedavi manevrası ile yapılmaktadır.Bu manevralar en yaygın kullanılan tedavi biçimleridir. Bunun dışında; denge fizik tedavi egzersizleri (vestibüler rehabilitasyon) ve farmakoterapi – cerrahi tedavileri kullanılmaktadır.

MENİERE HASTALIĞI

Meniere hastalığı idiopatik,semptomatik endolenfatik hidrops olarak bilinir. 20 dk – 12 saat süren 2 veya daha fazla sayıda spontan olarak gelişen baş dönmesi atakları mevcuttur.  Etkilenen kulakta  krizlerden en az bir tanesinin öncesinde veya sırasında odyolojik olarak  düşük ve orta frekanslarda sensörinöral  tipte işitme  kaybı gözlenebilir. Ek olarak etkilenen kulakta dolgunluk,basınç hissi ve çınlama görülmektedir. Tedavisi medikal olarak yapılmaktadır.

VESTİBÜLER NÖRİNİT

 Virüsler ile meydana geldiği düşünülen, ani başlayan, günler süren (1-7 gün), şiddetli baş dönmesi,  bulantı,kusmanın eşlik ettiği, işitme  ile bulguların görülmediği bir  baş dönmesi nedenidir. Bppv ve meniere hastalığından sonra 3.sıklıkta görülen periferik tipte baş dönmesidir. En sık 35-50 yaş arasında görülmektedir. Vestibüler nörinitin tedavisinde uzun süreli olmayan medikal tedavi ve  sonrasında vestibüler rehabilitasyon uygulanmalıdır.

VESTİBÜLER MİGREN

Vestibüler migren: Normal migrene benzer şekilde periyodik ataklar halinde ortaya çıkan baş ağrısının ara ara eşlik ettiği, baş dönmesine neden olan bir hastalıktır.Baş dönmesine ek olarak migrende gördüğümüz ışıktan ve sesten rahatsız olma. Gözlerinin önünde ışık çakmaları ve uçuşmalar, fiziksel aktivite artışı ile eşlik eden ağrının şiddetlenmesi ve kahve,çikolata, süt ve süt ürünleri tüketimi ile beraber tetiklenmesi gibi özellikleri de mevcuttur.