Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır.

Estetik burun ameliyatında burun küçültülebilir veya büyütülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, kemer alınır, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Burun kemiği eğriliği ve travmatik şekil bozuklukları düzeltilebilir veya nefes alımındaki bazı problemler giderilebilir.

 Şayet estetik burun ameliyatı ile ilgileniyorsanız, bu sayfa tüm sorularınıza cevap vermeyebilir. Anlamadığınız herhangi bir şey olursa lütfen doktorunuza danışınız.

Estetik Burun Ameliyatı İçin En Uygun Aday Kimlerdir?

Estetik burun ameliyatı  dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir.

 Aynı zamanda fonksiyonel problemi olanlara da yapılabilir. Ancak bu, ameliyatın görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği ve diğer insanların ameliyattan sonra size farklı davranacağı anlamına gelmez. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar; mükemmellik arayanlar değil, dış görünüşlerinde güzelleşme, burun sağlında iyileşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Ameliyat İçin Belli Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ergenlik çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatın ertelemesi tercih edilir. Erteleme yaşı, genç kızlar için 16-17 yaş civarı, erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aile tarafından değil, bizzat kendisinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.

Ameliyatın Riskleri Var Mıdır?

Estetik burun ameliyatı deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapıldığı takdirde görülebilecek komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadirdir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Bunlar; enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye karşı reaksiyondur. Ameliyattan sonra çatlamış küçük kılcal damarlar, derinin yüzeyinde çok ince kırmızı noktalar şeklinde ortaya çıkabilir. Estetik burun ameliyatında, görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler, genellikle, görülmeyecek kadar önemsizdir. Her 10 vakanın aşağı yukarı birinde ikinci bir ameliyat gerekebilir. Böyle durumları önceden tahmin etmek mümkün değildir. Bu durum en yetenekli ve deneyimli cerrahlara ameliyat olan hastaların dahi başına gelebilir. Düzeltici ikinci ameliyat genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Ameliyat Planlaması Nasıl Yapılır?

Doktorunuzla sizin aranızda iyi bir iletişim esastır ve çok önemlidir. İlk görüşmede cerrah size burnunuzun neye benzemesini veya nasıl görünmesini arzu ettiğinizi soracak, burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek, sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır. Cerrahınız, kullanacağı anestezi ve ameliyat tekniğini, ameliyatın yapıldığı hastane, risklerini, maliyeti ve varsa diğer seçenekleri açıklayacaktır.

Uzun yıllar önce olsa dahi, daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü, kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Bu bilgilendirme sonrası gerekiyorsa ekstra muayene (endoskopi) yapılabilir.Özellikle, ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Cerrahınız size yeme ve içme, sigara kullanma, belli vitaminleri ve ilaçları alma ve ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgiler verecektir. Bu bilgileri yerine getirmeniz, ameliyatınızın daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır.

Anestezi Tipi Nedir?

Estetik burun ameliyatı, genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat İşlemi Nasıldır?

Estetik burun ameliyatı, genellikle 4-6 saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Son olarak deri, oluşturulan çatının üzerine adapte edilecektir. Çoğu KBB Uzmanı açık teknik yaklaşımını tercih eder. Açık teknikte burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yapılır. Ameliyat tamamlandığında burun üzerine, burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine silikon tamponlar yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?

Ameliyatınızdan sonra ilk 24 saat boyunca yüzünüzü şişmiş hissedeceksiniz. Burnunuz ağrıyabilir veya hafif bir baş ağrınız olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı cerrahınız tarafından reçeteye yazılan ağrı kesici ilâçlar ile kontrol altına alabilirsiniz. İlk gün için tuvalete gitmek dışında, başınız yüksekte olacak şekilde yatakta yatmayı planlayınız. Soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Şişliklerin çoğu ve varsa morluklar  ilk hafta veya daha uzun bir süre içerisinde kaybolacaktır. Sizin ve cerrahınızdan başka hiç kimsenin fark edemediği çok az bazı şişliklerin tam olarak geçmesi 6 ay – 1 yıl kadar zaman alabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, genellikle, burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur. Birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. Cerrahınız, dokuların iyileşme süresi boyunca, 3-4 hafta  için sizden sümkürmemenizi  isteyecektir. Bu süre içerisinde burun temizliğini eczaneden alacağınız burun yıkamaları ile yapmanız gerekir. Şayet burun içinde tampon varsa,ameliyattan 4-5 gün sonra alınacak ve kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki alçı atel alınmış olacaktır.

Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce, birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle, yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks, kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ile üç hafta kaçınmanız, 6 ay süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanızı söylenecektir. Yüzünüzü ve saçlarınızı yıkarken veya makyaj yaparken nazik ve dikkatli olunuz.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani 3 ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek için, ameliyattan sonraki bir yıl süresince, sizi belirli aralıklarla kontrole çağıracaktır. Bu kontrol muayeneleri arasında sıra dışı herhangi bir şikayetiniz veya ne yapıp ne yapmayacağınız konusunda herhangi sorununuz olursa doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyiniz.

Yeni Görünümünüze Ne Zaman Kavuşursunuz?

Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu  cilt kalınlığına göre 6 ay ile 2 yıl arasında ortaya çıkar, çok kalın ciltlerde bazen 2 yılı da geçebilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası yapılması gerekenler

Burun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız ameliyat kadar önem taşımaktadır.

Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormakta tereddüt etmeyiniz.

 • 1. Ameliyat sonunda burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile, burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma süresini doktorunuz belirleyecektir.
 • 2. Yeterli sıvı almanız önemlidir. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanınız.
 • 3. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
 • 4. Burnunuzdaki pansumanlar duruyorsa, uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğu kadar, gün boyu başınızı dik tutmaya özen gösteriniz. Bu, normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • 5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması beklenen bir şeydir. Bu pembe/açık kırmızı renkli olacaktır. Fakat sürekli kırmızı kan geliyorsa doktorunuza bildirmelisiniz.
 • 6. Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde atel olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız. Atel, birinci haftanın sonunda doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.
 • 7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir).
 • 8. Burun deliklerinizi ovalamayınız. Burnunuzu çarpmamaya özen gösteriniz.
 • 10. Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
 • 11. Morluklar geçinceye kadar direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.
 • 12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.
 • 13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde kaybolacaktır.
 • 14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çubuğu ile temizleyebilirsiniz.
 • 15. Tamponlar alındıktan sonra dahi, burnunuz tıkalı olacaktır. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri veya damlaları kullanmayınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 • 16. Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne bağlı olarak). Morlukların gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj yapabilirsiniz.
 • 17. Ameliyat sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Ameliyat sonrası kontrol randevuları genellikle ameliyattan sonra 1. hafta, 12-15. gün, 1. ay, 3. ay ve 6. aya verilir.
 • 18. Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça 3 ay gözlük kullanmayınız.

Burun Orta Bölmesi Eğriliği (Septum Deviasyonu) ve Burun Eti Nedir?

Burun tıkanıklığının ana nedenlerinden olan ve halk arasında burun eti olarak da bilinen burun orta bölmesi eğriliği ameliyatla kolaylıkla düzeltilebilen bir sorundur. Çoğu zaman burun içerisinde konka diye tabir edilen yastıkçıkların şişmesi durumu da beraberinde olur. Ameliyat yapılırken bu yastıkçıklarında küçültülmesi gerekir.

Geniz Eti veya Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi):

Her iki burun deliğimizde büyüyüp küçülerek burun içerisine giren havanın miktarını, sıcaklığını ve nemini ayarlayan yastıkçıklar mevcuttur. Bu yastıkçıkların sürekli büyük kalması burun tıkanıklığına yol açan önemli sebeplerdendir. Özellikle burun alerjisi vb durumlarda sık görülür. Tedavisi radyofrekans,mikrodebridir,cerrahi yöntem gibi teknikliklerle yastıkçığın dış kısmına zarar vermeden küçültülmesidir.

Balon Sinoplasti: (Sinüzit)

Uzun süreli ilaç tedavisiyle düzelmeyen sinüzit vakalarının çok küçük bir kısmında uygulanabilecek bir yöntemdir. Bir kateter vasıtasıyla sinüs kanalına girilerek burada balon şişirilir ve kanal genişletilmeye çalışılır içerideki iltihabın dışarıya akması sağlanır. Ancak bu yöntem iyileşmeyen sinüzit vakalarının %1’inde yarar sağlayabilecek bir yöntemdir. Kronik sinüzit vakalarında çoğunlukla endoskopik sinüs cerrahisi yapılır.

Kronik Sinüzit, Burun polipleri ve Endoskopik Sinüs Cerrahisi:

Uzun süreli ilaç tedavisiyle düzelmeyen sinüzit ve polip (burundan et sarkması) durumlarında kameralı bir sistemle burun deliğinden girilerek sinüslere ulaşılır. Sinüs içleri temizlenir ve ağızları genişletilir. Bu işleme endoskopik sinüs cerrahisi ismi verilir. Erişilmesi gereken her sinüse göre farklı teknikler uygulanır. Hastalar genellikle aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilebilir.

Burun Alerjisi:

Burun içini döşeyen mukozanın her türlü iltihabına rinit denir. Eğer bu iltihaba alerjik faktörler neden olmuşsa buna alerjik rinit denir.

Genellikle ciddi burun tıkanıklığı ara ara görülen hapşırma atakları  (en az 3-4 kez) gözlerde yaşarma ve burun kaşıntısı ile seyreden bir durumdur. Tedavisinde alerjenden korunma, ilaç kullanımı ve gerekirse konkaların (burun eti) küçültülmesi ameliyatı uygulanır.

Alerjiden Korunmak İçin Neler Yapabilirim?

Evdeki halı ve kilim sayısını azaltın, ayrıca alerjik olan kişinin dışında, sık-sık elektrikli süpürge ile temzilik yapacak birini bulundurun. Alerjen filtreli elektrik süpürgesi en iyisidir.

■ Beton zemimlerin üstüne kilim sermeyin; akarlar kaplar.

■ Kuştüyü yastık yerine, sentetik polyester yastık kullanın.

■ Şilteleri, plastik kılıf ile kaplayın.

■ Sık-sık klima ve nem önleyicileri çalıştırın; toz akarları sıcak nemli havada ürerler.

■ Sık karşılaşılan, bir diğer alerji sebebi, hayvan kepek leridir. Aşağıdaki adımları uygulayın:

■ Az kepek döken bir evcil hayvan alın.

■ Mümkün olduğu kadar evcil hayvanları ev dışında tutun.

■ Hayvana her dokunuşunuzdan sonra ellerinizi yıkayın.

■ Köpeğinizi haftada bir yıkayacak birini (alerjiye karşı duyarlı olmayan) bulun. Ancak, her hafta yıkanmanın, köpeğinizin cildine zarar verip vermeyeceğini sorun.

■ Kedinizi her hafta tüylerindeki salyasını yok edecek özel bir preparatla yıkayacak birini (allerjiye karşı duyarlı olmayan) bulun.

■ Küfler, ev içinde sık karşılaşılan bir alerjendir. Toz akarları gibi, sıcak nemli havada ürerler. Ev içi küfle rine daha az maruz kalmanız için:

■ Hava sıcak ve nemli olduğu zaman, nem önleyici ve klima kullanınız.

■ Evinizin küf tutan kısımlarından uzak durunuz; eski kağıtlardan ürünlerle, eski kitap, eski gazete ya da dergilerden; nemlendiricilerden; ev bitkilerinden; ve akvaryumlardan uzak durunuz.

■ Özellikle (yukarıdaki maddelerde belirtilen leri) temizleyecek ve toz alacak birini (allerjiye karşı duyarlı olmayan) bulun.

■ Polen ve küfler, özellikle ilkbaharın başlarıyla, sonba harın ortaları arasında sık karşılaşılan dış alerjenlerdir. Dış alerjenlere daha az maruz kalmanız için:

■ Çim biçme veya tırmıkla yaprak toplama gibi işleri en aza indirin.

■ Küf ve polen miktarının yüksek olduğu günlerde, dışarıda olmamaya gayret edin.

■ Küf ve polen miktarının yüksek olduğu günlerde pencereleri kapatın (ve sıcak havalarda klima çalıştırın).

Terfanidin ve astemizol, ciddi karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde veya bazı antibiyotikleri kullanan kişilerde veya mantar önleyici ilaç alanlarda kalp ritmi anormallik lerine yol açabilir. Diğer, potan­siyel tehlike arz eden yan etkiler, akciğerlerde daralma ve hırıltı gibi astıma benzeyen belirtilerdir.

Doktorunuz, reçeteye bağlı olmayan burun spreyleri de yazabilir. Dekonjestan burun spreyleri, birkaç gün için rahat lama sağlayabilir, ancak 4-5 günden fazla kullanmak reaksiyon yaratabilir (belirtilerde artma). Diğer burun damlaları kromolin sodyum içerir, bu madde histamin adı verilen, mast hücrelerden gelen tahriş edici bir maddenin açığa çıkmasını engeller; ayrıca bu damlalar, ipratropyum da içerir, bu madde mukoza üretiminde önemli olan ve asetikolin adı verilen doğal bir maddeyi bloke eder. Sonuç olarak, doktorunuz düşük dozda kortikosteroid içeren burun spreyleri yazabilir.

Bu sprey, bir allerji atağını durdurabilir ancak azami etkinliğe ulaşabilmesi bir haftadan fazla zaman gereklidir.Eğer antihistaminler, burun spreyleri ve çevre kontrolleri işe yaramaz ise, ya da ilaçlar kötü yan etkilere sebep oluyorsa; immünoterapi isteyebilirsiniz, immünoterapinin işe yaraması için, doktorunuz belirtilere sebep olan alerjeni bulmak zorundadır. İlk önce, düşük miktarda alerjenler, derinizin altına enjekte edilir. Yükselen dozda alerjen, tahmini olarak, haftalık aralıklarla, enjekte edilir; tedavi, yıllar boyu sürmek zorunda kalabilir.

Immünoterapiye en çok cevap veren alerjen kanaryaotu, çim, ev akarlan ve kedi kepeğidir. Belir tiler genellikle 6 ay içinde azalır; doktorlar tedavinin 4-5 yıl sürmesini önerebilir. Ancak, immünoterapi her zaman yardımcı olmayabilir.

Revizyon Rinoplasti:

Daha önce yapılan estetik burun ameliyatı sonrasında istediği sonucu alamayan ya da çeşitli komplikasyonlar sonrası burunda istenmeyen deformiteler oluşmuş hastalara uygulanan cerrahidir. Daha önce yapılan ameliyat bölgesinde dokular birbirine skar dokusu olarak tabir ettiğimiz birbirine çok yapışık dokularla iyileştiği ve normal anatomik yapılar bu dokuların içerisinde kaybolduğu için normal bir ameliyata göre çok daha zor olmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda kıkırdak ve kemik doku kaybı görülmektedir. Bu nedenle başka bölgelerden (kaburga kıkırdağı) doku transferi gerekmektedir. Ameliyat süresi olarak da normal vakalara göre 1,5-2 kat daha uzun sürmektedir. Bu ameliyatların başarısında cerrahın tecrübesi en önemli unsurdur. 

Horlama Cerrahisi:

Horlama cerrahisi çoğunlukla uyku apnesi ile birlikte görülmesi nedeniyle nadiren uygulanmaktadır. Uyku apnesinin derecesi tedavi seçiminde ana unsurdur. Eğer uyku apnesi orta ve şiddetli seviyede ise genellikle cerrahi uygulanmaz hasta (cpap) genellikle uykuda takacağı basınçlı hava maskesi ile tedavi edilir.Eğer hafif uyku apnesi ya da basit horlama dediğimiz durum mevcut ise damağa yapılacak değişik cerrahi girişimlerle horlaması azaltılabilir. Uyku apnesi orta veya şiddetli olup maskeye uyum sağlayamayan hastalarda genellikle dil kökü, bademcik bölgesi ve yumuşak damak cerrahisi yapılmaktadır. Öncelike uyku endoskopisi ile tıkanıklığın olduğu bölge saptanır (yumuşak damak veya dil kökü) sonra hedefe yönelik cerrahi yapılır. Orta ve şiddetli uyku apnesinde uygulanan bu cerrahiler çoğu zaman hastalarda kısmi iyileşme sağlamakta ve tam çözüm olmamaktadır.