Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak İle İlgili Estetik Ameliyatlar İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kulakla ilgili estetik operasyonlar, kulak kepçesinin büyük oranda gelişimini tamamladığı 5-6 yaşlarında yapılır. Bu dönemde yapılması, çocukların sosyal travmaya daha az maruz kalmasına yol açar. Ayrıca bu dönemde, daha yumuşak ve esnek olduğu için kulak kıkırdağına şekil verilebilmesi daha kolay ve kalıcıdır.

Kulak Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Bir kulağı değerlendirirken kulağa değişik açılardan bakmak önemlidir. Tek bir yönden bakıldığında problem gizlenebilir. Bu nedenle, en iyi sonuç değişik açılardan kulağa bakıldığında aynı güzelliği algılıyorsak elde edilmiş olur. Güzel kulak aynı zamanda doğal görünen bir kulak anlamı da taşımalıdır. Kulak kıvrımları yumuşak ve çevresiyle uyumlu olmalıdır. Önden bakıldığında kulağın en dış kıvrımı önden görülmelidir. Kulağın başa göre projeksiyonu her bölgede aynı ve uyum içinde olmalıdır.

Kulağın şeklinin düzeltilmesi 1845’te Diffenbach’ın çalışmalarıyla önem kazanmaya başlamıştır. Luckett 1910’larda estetik kulak ameliyatlarına yeni bir kavram getirmiş, 1960’lı yıllardan itibaren de modern anlamda kulak estetiği yapılmaya başlanmıştır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Otoplasti Nedir?

Kotoplasti, kulak kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi, gerekirse bir miktar kıkırdak dokusunun çıkarılması veya eklenmesi şeklinde yapılan bir operasyondur. Amaç doğal görünen bir kulak oluşturmaktır. Genellikle sorun doğumsaldır.

Kulak Ameliyatı İşlemi Nasıldır?

Operasyon sırasında kulağın arkasından küçük bir kesi yapılarak kıkırdağa ulaşılır. Uygulanacak tekniğe bağlı olarak kıkırdak yeniden şekillendirilir ve dikişlerle yeni şeklin kalıcı olması sağlanır. Burada simetri çok önemlidir. Deriye dikişler konulduktan sonra kulak bandajlanır.

Anestezi Tipi Nedir? Ameliyat Ne Kadar Sürer?

İşlem ortalama 60-90 dakika sürer. Kulak estetiği lokal anestezi altında erişkinlere yapılırken, çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Kulak Ameliyatı Sonrası Neler Yapılır?

Operasyondan sonra orta derecede bir ağrı olabilir. Bu, ilaçla engellenebilecek düzeydedir. Eğer ağrı buna rağmen 24 saatten fazla devam ederse veya daha da şiddetlenirse doktorunuza başvurmalısınız. Sarılmış olan kulak bandajı duruma göre 3-7 günde çıkarılır. Bundan sonra kulakları sabit pozisyonda tutmak ve korumak amacıyla tenisçi bandı takılması önerilecektir. Bunun, gece ve gündüz iki hafta ve ilave olarak yalnızca geceleri iki hafta kullanılması gerekecektir. En az 6 hafta spor yapılmaması gerekir. Kulak bandajı veya tenisçi bandajı takıldığı ve fiziksel temas gerektiren işler yapılmadığı taktirde 2-3 gün sonra okul veya işe dönülebilir.

Bu operasyon 5-6 yaştan itibaren herhangi bir yaşta yapılabilir. Operasyon sonrası kulaklar ortalama 1 ay içinde normal görünümüne kavuşur.

Ameliyatından Sonra Oluşabilen Komplikasyonlar Nelerdir?

Kan toplanması (hematom): Nadir görülür. Kulak kıkırdağı ile derisi arasında kan toplanmasıdır. İyileşmeyi geciktirir ve enfeksiyona zemin hazırlar. Bu durumla karşılaşınca biriken kan boşaltılır ve pansuman uygulanır.

Sorunun tekrarlaması (relaps): Eğer operasyon sonrası bir travma olursa veya dikişler gevşerse problem tekrar nüks edebilir. Düzeltilmesi için işlem tekrarlanır.

Ameliyat izi: Bu işleme bağlı kulak arkasında kalabilecek izler fark edilmez. Bazen kulak önünden yapılan yaklaşımlarda, kulak ön kısmında ince çizgi şeklinde bir iz göze çarpabilir.

Simetri yetersizliği: Kulaklar arasında şekil ve dışa doğru projeksiyonda farklılıklar olabilir. Bu durumda yeniden müdahale gerekebilir.

Enfeksiyon: Oldukça nadirdir. Erken fark edilip tedavi edilmelidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Uygulanmış olan pansuman temiz ve kuru tutmaya çalışılmalıdır.

İlk günlerde aktiviteler kısıtlanmalıdır. Günlük ev içi aktiviteleri kısıtlamanıza gerek yoktur. Aşırı aktivite şişlik ve morlukların artmasına yol açar. Soğuk ve buz uygulaması şişliği, morluk ve ağrıyı azaltır. Buz uygulama esnasında rahatsızlık duyulursa ara vererek uygulanması uygun olur.

Şişliğin az olması için baş yukarıda olacak şekilde yatılmalıdır. Mümkün olduğunca 7-10 gün yan yatılmamalıdır. Bir ay oldukça yumuşak yastıkta yatılmalıdır.

Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlüğün yara yerine gelen kısmı yaradan uzak kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

Pansuman 3-5 gün sonra çıkarılacaktır. Pansuman çıkarıldıktan sonra kulaklar bükülmemeli ve çekilmemelidir.

Aşırı egzersiz ve aktivitelerden 4-6 hafta sakınılmalıdır. Kanama ve şişliğe yol açabilir.